ריח של פורים

לכל חג יש את הריח שלו, אבל לפורים יש קשר מיוחד לחוש הריח.

חוש הריח הוא חוש מיוחד מאוד ביחס לשאר החושים, הוא חוש פנימי יותר, וכשמו – רוחני יותר.

חכמינו שואלים: המן מהתורה מנין, ומשיבים "הֲמִן הָעֵץ" (... אֲשֶׁר צִוִּיתִיךָ לְבִלְתִּי אֲכָל מִמֶּנּוּ אָכָלְתָּ), וכמובן שחז"ל לא עוסקים רק ב'משחק מילים' ורמזים, אלא שיש משמעות עמוקה לדבריהם.

כמו הנחש בשעתו שפיתה את האדם ואשתו להתרחק מאלוקים, כך גם המן פיתה את ישראל לאכול מסעודת אחשוורוש, ובכך להתרחק מהקשר עם אלוקים, ובשני המקרים – בעקבות החטא נגזר עונש חמור על האדם ועל ישראל.

אם מעיינים בפרשת חטא אדם הראשון מגלים, שהחטא כלל את כל החושים, חוץ מאחד:

"ותרא האשה" – ראיה, "ותקח מפריו" – מישוש, "ותאכל" – טעם, "כי שמעת לקול אשתך" – שמיעה. אבל חוש הריח לא מוזכר. ומדוע?

כי אמנם בחושים החיצוניים האדם חטא, אבל הנקודה הפנימית שבאה לידי ביטוי על ידי חוש הריח - נשארה טהורה ולא נפגעה, והנקודה הזאת היא גם השורש לתיקון.

וכך גם בימי הפורים – עם ישראל אמנם נהנה מסעודתו של אחשוורוש, אך הנקודה הפנימית לא נפגעה. הריח נשאר טהור.

וכאן מגיעים שני הבשמים – ההדס – הדסה היא אסתר, ו"מר דרור" – הוא מרדכי. והמשימה שהם לוקחים על עצמם, היא לעורר את הריח, לגלות את הנקודה הפנימית הרדומה.

כשמרדכי זועק "זעקה גדולה ומרה" הוא לא אומר מילים, הוא פשוט מרעיד את הנשמה, הוא מזעזע את הנקודה הכי פנימית, ומעורר אותה.

בכל יום בתפילת שחרית אנו אומרים לגבי הכנת סממני הקטורת – "כשהוא שוחק" – כלומר האדם שמכין וכותש את הקטורת, "אומר: הדק היטב היטב הדק, מפני שהקול יפה לבשמים", האדם צריך להוציא קול כדי לעורר את הריח. כי הריח נמצא בפנים והקול מגיע מבפנים.

אז המשימה שלנו בפורים - על ידי התחפושות, ועל ידי היין, על ידי המגילה והסעודה, על ידי משלוח מנות ומתנות לאביונים – לחזק את הנקודה הפנימית הטהורה שרק מחכה לנו שנעורר אותה.

פורים שמח!

Featured Posts